PROTROMBINSKO VREME iz kapilarne krvi

Protrombinsko vreme (PT)

Protrombinsko vreme (PT) je laboratorijski test koji meri vreme potrebno da se krv zgruša. Test se koristi za procenu spoljnog puta koagulacije, odnosno efikasnosti faktora zgrušavanja krvi, posebno faktora I (fibrinogen), II (protrombin), V, VII i X. PT test je ključan za dijagnostikovanje i praćenje poremećaja koagulacije i koristi se i za praćenje terapije oralnim antikoagulansima, poput varfarina.

Kako funkcioniše test protrombinskog vremena?

Test se izvodi tako što se uzorak krvi stavlja u epruvetu koja sadrži antikoagulant da bi se sprečilo zgrušavanje. Zatim se dodaje kalcijum i faktor tkiva (poznat kao tromboplastin) kako bi se pokrenuo proces koagulacije. Vreme potrebno za formiranje ugruška meri se u sekundama i predstavlja protrombinsko vreme.

Rezultati PT testa se obično izražavaju i kao INR (International Normalized Ratio), što omogućava standardizaciju rezultata između različitih laboratorija. INR je posebno važan za praćenje pacijenata koji su na terapiji varfarinom, kako bi se osiguralo da je doza leka pravilno prilagođena i da ne dolazi do prekomernog krvarenja ili stvaranja ugrušaka.

Kada se radi PT test?

Protrombinsko vreme se preporučuje u sledećim situacijama:

Praćenje terapije varfarinom: PT/INR se redovno meri kod pacijenata koji koriste varfarin, kako bi se osiguralo da je terapija unutar terapijskog raspona.

Dijagnoza poremećaja koagulacije: PT test se koristi za otkrivanje poremećaja u spoljnjem putu koagulacije, kao što su nedostatak faktora zgrušavanja ili prisustvo inhibitora koagulacije.

Procena funkcije jetre: Jetra proizvodi većinu faktora koagulacije, pa abnormalni rezultati PT testa mogu ukazivati na probleme s funkcijom jetre, poput ciroze ili hepatitisa.

Pre operacija: PT test se može koristiti pre hirurških intervencija kako bi se procenio rizik od prekomernog krvarenja tokom ili nakon operacije.

Normalne vrednosti PT i INR

Normalno protrombinsko vreme (PT): Obično se kreće od 11 do 13,5 sekundi, ali se tačne vrednosti mogu razlikovati između laboratorija.

Normalni INR: Kod zdravih osoba koje nisu na terapiji antikoagulansima, INR obično iznosi 1,0. Kod pacijenata koji koriste varfarin, terapijski INR se obično održava između 2,0 i 3,0, u zavisnosti od indikacija.

Šta znače abnormalni rezultati PT testa?

Produženo PT vreme: Ukazuje na probleme u procesu koagulacije, što može biti rezultat nedostatka ili disfunkcije faktora zgrušavanja, bolesti jetre, nedostatka vitamina K ili prisustva određenih lekova koji utiču na koagulaciju, poput varfarina.

Skraceno PT vreme: Retko se viđa, ali može ukazivati na stanje hiperkoagulacije, odnosno povećanu sklonost ka stvaranju ugrušaka.

Faktori koji utiču na PT i INR rezultate

Na rezultate PT testa mogu uticati različiti faktori:

Terapija lekovima: Varfarin značajno produžava PT/INR, dok neki antibiotici, antiepileptici i drugi lekovi takođe mogu uticati na rezultate.

Unos vitamina K: Vitamin K je neophodan za sintezu nekoliko faktora zgrušavanja, pa njegov nedostatak ili višak može promeniti rezultate testa.

Bolesti jetre: Oboljenja koja oštećuju jetru mogu smanjiti proizvodnju faktora zgrušavanja i produžiti PT vreme.

Zaključak

Protrombinsko vreme (PT) i INR su važni testovi za procenu zgrušavanja krvi, kao i za praćenje terapije antikoagulansima poput varfarina. Pravovremena dijagnostika i praćenje rezultata PT/INR mogu pomoći u sprečavanju komplikacija poput tromboze ili krvarenja, i osigurati efikasnu terapiju. Ako vam lekar preporuči PT test, to je ključan korak u proceni vašeg koagulacionog sistema i optimalnog upravljanja rizicima povezanih sa zgrušavanjem krvi.

Cena: 350,00 din.