TBG

Tireoglobulinski vezujući globulin (TBG) je protein u krvi koji vezuje hormone štitne žlezde, tiroksin (T4) i trijodotironin (T3), i prenosi ih kroz krvotok. TBG je jedan od glavnih nosača hormona štitne žlezde, uz albumin i transtiretin (prealbumin). Međutim, za razliku od albumina, koji slabije vezuje hormone, TBG ima visok afinitet za T3 i T4, ali se u mnogo manjoj količini nalazi u krvi.

Zašto se radi analiza TBG?

Test TBG se koristi za procenu nivoa vezanih hormona štitne žlezde, posebno kada standardni testovi za T3, T4 i TSH ne daju jasne rezultate. Najčešći razlozi za određivanje TBG su:

Dijagnostika poremećaja transporta hormona štitne žlezde
Ispitivanje uzroka abnormalnih vrednosti ukupnog T3 i T4
Diferencijacija između pravih problema sa štitnom žlezdom i promena uzrokovanih nivoom TBG Praćenje stanja povezanih sa povećanjem ili smanjenjem TBG-a (npr. bolesti jetre, hormonski poremećaji)

Kako se izvodi test?

Analiza TBG se radi iz uzorka venske krvi, uzete iz vene na ruci. Ovaj test ne zahteva posebnu pripremu, ali je važno obavestiti lekara o svim lekovima koje uzimate, jer određeni lekovi mogu uticati na nivo TBG-a. Često se testira zajedno sa T3, T4, FT3, FT4 i TSH za kompletnu procenu funkcije štitne žlezde.

Šta znače povišeni nivoi TBG?

Povišen nivo TBG može biti posledica:

Trudnoće – zbog povećanog nivoa estrogena Hormonske terapije estrogenom – oralni kontraceptivi ili terapija estrogenom mogu povećati TBG
Hepatičnih oboljenja – npr. hepatitis, ciroza, jer jetra proizvodi TBG
Genetskih faktora – urođeno povećan nivo TBG-a Hipotireoze – u nekim slučajevima, usporena funkcija štitne žlezde može biti povezana sa povećanjem TBG-a

Šta znače sniženi nivoi TBG?

Sniženi nivo TBG može biti posledica:

Androgene terapije – upotreba testosterona i anaboličkih steroida može smanjiti TBG
Bolesti jetre – smanjena sinteza proteina u jetri može dovesti do niskog TBG-a
Nefrotskog sindroma – stanje gde se proteini gube kroz bubrege, uključujući i TBG Hiperparatireoidizma – povećana funkcija doštitne žlezde može smanjiti TBG
Genetskih faktora – urođeno smanjen nivo TBG-a

Zaključak

Test TBG je koristan u dijagnostici poremećaja hormona štitne žlezde, posebno u slučajevima kada postoje odstupanja u ukupnim vrednostima T3 i T4. Ako lekar sumnja da su promene u hormonima štitne žlezde posledica problema sa transportom hormona u krvi, analiza TBG može pomoći u postavljanju tačne dijagnoze i određivanju adekvatnog pristupa lečenju.

Klinicki znacaj:
Uzroci promene koncentracije TBG mogu biti naslednog, patofiziološkog ili farmakološkog poprekla.
Kod eutireoidnih pacijenata sa niskim ili visokim vrednostima T4
▲trudnoća, genetska predispozicija, oralni kontracePtivi, estrogeni
▼androgeni ili anabolički steroidi, velike doze glukokortikoida, hipoproteinemija, bolesti jetre, nefrotski sindrom
Uzorak:
S
Metoda:
CLIA
Stabilnost:
2-8˚C 2 dana
-20˚C 1 mesec
Minimalna zapremina uzorka:
0.5mL
Obrtno vreme:
4h
Cena: 1.450,00 din.